„Samorząd ma w nas swoją reprezentację”

Rozmowa z Cezarym Urbanem, przewodniczącym Klubu Koalicji Samorządowej w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Dotychczas działaliście jako niezależni radni, dlaczego teraz zakładacie klub?

Cezary Urban: Ludzie z Koalicji Samorządowej Zachodniopomorskie wykonali w ostatnim czasie ogromną pracę w różnych częściach naszego regionu. Dzięki temu Koalicja jest dziś aktywna w wielu powiatach od Polic po Szczecinek, od Kołobrzegu, przez Koszalin, Szczecin, Stargard, Pyrzyce itd. W naszym ostatnim forum, w czerwcu tego roku uczestniczyło ponad 200 samorządowców z całego województwa. Uznaliśmy, że Ci samorządowcy powinni mieć swoją formalną reprezentację w Sejmiku, dlatego powstał klub.

Czego mogą spodziewać się po Was samorządowcy.

Cezary Urban: Chcemy pokazać, że ludzie działający lokalnie potrafią zjednoczyć się pod jednym nie koniecznie partyjnym szyldem. Nasz klub reprezentuje, więc tych, którzy dziś formalnie są już z nami związani, którzy uczestniczą w pracach Koalicji Samorządowej oraz tych, którzy działają w samorządzie, ale szukają swojego przedstawicielstwa w Sejmiku. Powołując klub mówimy do tych samorządowców – Koalicja Samorządowa może być Waszym przedstawicielem. Z tego co wiem, wciąż jest sporo osób zainteresowanych współpracą z nami, myślę że klub radnych w Sejmiku może być dla nich dodatkowym argumentem.

Jaka będzie rola – pozycja Koalicji Samorządowej w Sejmiku.

Cezary Urban: Jednym z członków naszego klubu jest Olgierd Kustosz, który jest wicemarszałkiem województwa, pracuje w zarządzie będziemy więc jako radni konstruktywnie współpracowali z Panem marszałkiem. Myślę, że najuważniejszym zadaniem, teraz przed nami jest skonstruowanie optymalnego budżetu województwa na 2024 rok.

Za nami wybory parlamentarne, jak Pan ocenia ich wynik – a także, jak idą przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych?

Cezary Urban: Dołączam do grona tych osób, które pozytywnie oceniają ostatnie rozstrzygnięcia wyborcze w Polsce. Moi kandydaci weszli do parlamentu! Teraz przed nimi ciężka praca. Co do wyborów samorządowych, nie uczestniczę bezpośrednio w pracach sztabu, ale wiem, że jesteśmy mocno zaawansowani. Niewątpliwie budujące dla Koalicji Samorządowej jest bardzo duże zainteresowanie współpracą w regionie, a także ogólnopolski zasięg Koalicji. Wybory samorządowe za pół roku, będziemy do nich przygotowani.